Adolf Doležal
nar. 18.2.1898 v Hradci Králové (Kukleny), zemřel 1978
Malíř a grafik v Hradci Králové. Jeho prvním učitelem kreslení byl prof. A. Hudec. Roku 1914 navštěvoval školu Schlosser-Petersovu. Od roku 1915 do r. 1922 studoval na akademii umění v Praze u prof. J. Loukoty, V. Bukovce, M. Pirnera a K. Krattnera. Pak odešel do Paříže. Tam vznikly jeho dva rozměrné obrazy: „Nábřeží s katedrálou Nôtre Dame“, „Bassin de la Vilette“, pohledy z francouzských bojišť i podobizny (např. malíře A. Mervarta a továrníka Baše). Přitom kreslil a ryl obrázky z okolí svého rodiště a působiště: „Starý mlýnek na Orlici v Hradci Král.“, „Náměstí v Hradci Králové“, „Motiv z Ratibořic“, „Špulákův dům v Hradci Králové“, „Zaniklý vodní mlýn v Pekle“, „Starý motiv orlický“; dřevoryty z r. 1925: „Husopaska“ a „Oráč“.
Doležal je především malířem a kreslířem tváře a duše Hradce Králové a jeho okolí: architektur starého Hradce, jeho ztichlých a opuštěných koutů, starobylých dvorků s jejich pitoreskní romantikou; vyjadřuje celky i detaily za různých ročních a denních dob.
Výstava jeho obrazů a kreseb v Hradci Králové r. 1925 (170 prací). Po delší době vystavoval r. 1943 rovněž v Hradci Králové v nové souborné výstavě významné práce ze své studijní cesty v Posázaví a na Českomoravské vysočině. Výstava jeho nejnovějších prací – kreseb, pastelů a olejů z pohraničí – v Hradci Králové v únoru 1946 přináší výsledky jeho studijní cesty do kraje polického (obec Dědov), kde vytváří panorama našeho Kladska.
Výstava malířova díla v Hradci Králové 1954.
(svču, ddt)